search-button
cross-out

Australian Open: Άγγιξε την κορυφή ο Τσιτσιπάς, αλλά δεν τα κατάφερε

Με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 7-6) επικράτησε ο Νόβακ Τζόκοβιτς του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό του Australian Open στερώντας από τον Έλληνα πρωταθλητή το όνειρο της κατάκτησης ενός Grand Slam

Τόσο κοντά, αλλά και πάλι τόσο μακριά… Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον 2ο τελικό της καριέρας του σε τελικό Grand Slam, λύγισε και πάλι από τον φοβερό και τρομερό Νόβακ Τζόκοβιτς.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς πάλεψε στα ίσια κόντρα στον Τζόκοβιτς, ωστόσο ο Σέρβος ήταν πιο ψύχραιμος στους καθοριστικούς πόντους του τάι μπρέικ και έφτασε στη νίκη και στον τίτλο.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έπιασε τον Ράφα Ναδάλ στους 22 Grand Slam τίτλους, ενώ επέστρεψε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης του τένις, με τον Τσιτσιπά να παραμένει τρίτος και να βλέπει ακόμα μία ευκαιρία για ιστορική διάκριση να χάνεται.

Ο Σέρβος πρωταθλητής έκανε το 10/10 στους τελικούς του Australian Open, μετρώντας 28 σερί νίκες στη διοργάνωση, 41 σερί νίκες στην Αυστραλία και 10 σερί νίκες κόντρα στον Στέφανο Τσιτσιπά, από τον οποίο έχει ηττηθεί μόνο δύο φορές σε 13 αναμετρήσεις.

Ο αγώνας

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς θέλησε να δείξει την ανωτερότητα του από τα πρώτα χτυπήματα του αγώνα. Κατάφερε να “σπάσει” το σερβίς του Τσιτσιπά πολύ νωρίς (στο δεύτερο σερβίς γκέιμ του), υπερασπίστηκε με χαρακτηριστική άνεση το δικό του σερβίς και έφτασε δια περιπάτου στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστικός. Κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του, ενώ δεν μπόρεσε να απειλήσει το σερβίς του Τζόκοβιτς.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Σ’ αυτό το κρίσιμο σημείο, η εμπειρία του Σέρβου, αποδείχθηκε καταλυτική, καθώς με δύο διαδοχικούς πόντους, προηγήθηκε με 4-1. Ομως ο Τσιτσιπάς αντέδρασε και με break, αλλά και διαδοχικούς πόντους, μείωσε σε 4-3 και ισοφάρισε σε 4-4. Ο Τζόκοβιτς, είχε και πάλι… απάντηση, με αποτέλεσμα να πάρει ξανά προβάδισμα (5-4) και να φθάσει στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 7-4, μετά από μία ώρα και δέκα λεπτά.

Στο τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με μπρέικ, αλλά ο Τζόκοβιτς του το πήρε πίσω στο επόμενο γκέιμ. Στη συνέχεια, οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους και τα πάντα κρίθηκαν και πάλι στο τάι μπρέικ.

Ο Σέρβος, ο οποίος πριν τον αγώνα έκανε λόγο ακόμη και για πέντε σετ, είχε φθάσει τόσο κοντά στην νίκη, που δεν… γινόταν να χάσει την ευκαιρία. Προηγήθηκε γρήγορα με 5-0 κι έκλεισε το σετ και το ματς με 7-5, μετά από μία ώρα και δέκα λεπτά.

Ακολουθήστε το zinapost.gr στο Google News και δείτε πρώτοι όλες τις ειδήσεις για Lifestyle, Showbiz, Gossip News και αποκλειστικά βιντεο.