search-button
cross-out

Μουντιάλ 2022: Το… μυστήριο με την τελετή έναρξης

Κατάρ-Ισημερινός το εναρκτήριο παιχνίδι αύριο 18:00 - Δυο ώρες νωρίτερα (16:00, ANT1) θα γίνει η τελετή έναρξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδοσφαίρου - Δείτε το πλήρες πρόγραμμα του Μουντιάλ
Μουντιάλ 2022: Το… μυστήριο με την τελετή έναρξης

Ένα από τα (πολλά) αγκάθια που αντιμετώπισαν το τελευταίο διάστημα οι διοργανωτές του Μουντιάλ 2022 είχε να κάνει και με την τελετή έναρξης της διοργάνωσης.

Όπως σε όλα τα μεγάλα αθλητικά γεγονότα έτσι και στο Μουντιάλ η FIFA έχει καθιερώσει ένα φαντασμαγορικό σόου με διάσημους καλλιτέχνες να εμφανίζονται στον αγωνιστικό χώρο λίγο πριν ξεκινήσει το μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό πάρτι…

Όσον αφορά το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, το μόνο σίγουρο είναι ότι η τελετή θα ξεκινήσει στις 16:00 θα περιέχει μουσική, εντυπωσιακές χορογραφίες, ειδικά εφέ τελευταίας τεχνολογίας, άφθονα πυροτεχνήματα, αλλά από κει και πέρα κανείς δεν είναι σίγουρος για το ποιοι τελικά θα εμφανιστούν επί… σκηνής στο στάδιο Al Bayt.

Μάλλον για να το θέσουμε πιο σωστά, μέχρι στιγμής έχουν γίνει γνωστές οι πολλές αρνήσεις καλλιτεχνών να παρουσιαστούν στο Κατάρ προκαλώντας πολλές απορίες για το τι θα δούμε τελικά αύριο στις 16:00 όταν θα ξεκινήσει η τηλεοπτική μετάδοση του ANT1.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι θα εμφανιστούν o Αμερικανός Τρινιντάντ Καρντόνα μαζί με τη Νιγηριανή Νταβίντο και την Καταριανή Αΐσα, οι οποίοι θα τραγουδήσουν τον ύμνο του Μουντιάλ «Hayya Hayya (καλύτερα μαζί)» και ο επίσης Αμερικανός ράπερ Lil Baby που έχει γράψει κι αυτός ένα τραγούδι ειδικά για τη διοργάνωση με τον τίτλο «The World Is Yours To Take».

Από κει και πέρα θεωρητικά, αυτοί που έχουν επιβεβαιώσει τη συμμετοχή τους είναι το κορεατικό συγκρότημα BTS που θα ερμηνεύσει το τραγούδι Dreamers, το οποίο είναι και το επίσημο τραγούδι της διοργάνωσης, ενώ οι πληροφορίες αναφέρουν ότι μετά το 2018 ο Ρόμπι Γουίλιαμς θα τραγουδήσει σε μια δεύτερη τελετή έναρξης Μουντιάλ με τον Βρετανό ποπ σταρ να έχει δηλώσει (μετά τις αρνήσεις άλλων διάσημων αστέρων της παγκόσμιας μουσικής σκηνής): «… θεωρώ υποκριτικό το να μην τραγουδήσω στο Κατάρ).

Δεδομένου ότι οι διοργανωτές θέλουν να δώσουν έμφαση στην αραβική κουλτούρα, όλοι πιστεύουν ότι κατά τη διάρκεια της τελετής θα εμφναιστούν και οι Nora Fatehi (Καναδή με μαροκινή καταγωγή, ηθοποιός και τραγουδίστρια), Balqees (τραγουδιστρια από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα), Rahma Riad (τραγούδιστρια και ηθοποιός από το Ιράκ), Manal (τραγουδίστρια από το Μαρόκο). Οι τέσσερις κυρίες είχαν τραγουδήσει στην πρώτη εκτέλεση του επίσημου ύμνου και όλες έχουν τεράστια απήχηση στον αραβικό κόσμο.

Από κει και πέρα ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες αναφέρουν ότι στο μουσικοχορευτικό πάρτι θα συμμετάσχουν και οι Black Eyed Peas, J Balvin, και Patrick Nnaemeka Okorie, ενώ το όλο σκηνικό που θα στηθεί μέσα στο στάδιο θα παραπέμπει στον αραβικό πολιτισμό.

Όσον αφορά τις αρνήσεις, τα πιο ηχηρά «όχι» που εισέπραξαν οι Καταριανοί ήταν αυτά από τις Σακίρα, Ντούα Λίπα και τον Σερ Ροντ Στιούαρτ.

Μουντιάλ 2022: Το πλήρες τηλεοπτικό πρόγραμμα και οι διασταυρώσεις ως τον τελικό

Το πρώτο χειμερινό Μουντιάλ είναι προ των πυλών και το απόγευμα της Κυριακής τα βλέμματα όλου του κόσμου θα είναι στραμμένο στο στάδιο «Al-Bayt» όπου θα πραγματοποιηθεί η τελετή έναρξης και το πρώτο παιχνίδι, καθώς στο πλαίσιο του πρώτου ομίλου οι διοργανωτές Καταριανοί θα αντιμετωπίσουν το Εκουαδόρ.

Σε 22 αγωνιστικές ημέρες θα πραγματοποιηθούν 64 αγώνες, οι οποίοι θα προβληθούν από την ελεύθερη συνχότητα του ΑΝΤ1 και τη συνδρομητική πλατφόρμα ΑΝΤ1+ (32 +32).

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις:
Φάση των ομίλων
1η Αγωνιστική
Κυριακή 20 Νοεμβρίου
18:00 Κατάρ – Εκουαδόρ (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al Khor) – ΑΝΤ1

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου
15:00 Αγγλία – Ιράν (2ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
18:00 Σενεγάλη – Ολλανδία (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
21:00 ΗΠΑ – Ουαλία (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan) – ΑΝΤ1

Τρίτη 22 Νοεμβρίου
12:00 Αργεντινή – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1+
15:00 Δανία – Τυνησία (4ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
18:00 Μεξικό – Πολωνία (3ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
21:00 Γαλλία – Αυστραλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah) – ΑΝΤ1

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου
12:00 Μαρόκο – Κροατία (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor) – ΑΝΤ1+
15:00 Γερμανία – Ιαπωνία (5ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
18:00 Ισπανία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
21:00 Βέλγιο – Καναδάς (6ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan) – ΑΝΤ1

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου
12:00 Ελβετία – Καμερούν (7ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah) – ΑΝΤ1+
15:00 Ουρουγουάη – Νότια Κορέα (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
18:00 Πορτογαλία – Γκάνα (8ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
21:00 Βραζιλία – Σερβία (7ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1

2η Αγωνιστική
Παρασκευή 25 Νοεμβρίου
12:00 Ουαλία – Ιράν (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan) – ΑΝΤ1+
15:00 Κατάρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
18:00 Ολλανδία – Εκουαδόρ (1ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
21:00 Αγγλία – ΗΠΑ (2ος όμιλος) , (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor) – ΑΝΤ1

Σάββατο 26 Νοεμβρίου
12:00 Τυνησία – Αυστραλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah) – ΑΝΤ1+
15:00 Πολωνία – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
18:00 Γαλλία – Δανία (4ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα) – ΑΝΤ1
21:00 Αργεντινή – Μεξικό (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1

Κυριακή 27 Νοεμβρίου
12:00 Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan) – ΑΝΤ1+
15:00 Βέλγιο – Μαρόκο (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
18:00 Κροατία – Καναδάς (6ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) – ΑΝΤ1
21:00 Ισπανία – Γερμανία (5ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor) – ΑΝΤ1

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου
12:00 Καμερούν – Σερβία (7ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah) – ΑΝΤ1+
15:00 Νότια Κορέα – Γκάνα (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
18:00 Βραζιλία – Ελβετία (7ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα) – ΑΝΤ1
21:00 Πορτογαλία – Ουρουγουάη (8ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1

3η Αγωνιστική
Τρίτη 29 Νοεμβρίου
17:00 Εκουαδόρ– Σενεγάλη (1ος όμιλος) , (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
17:00 Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor) – ΑΝΤ1
21:00 Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
21:00 Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan) – ΑΝΤ1

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου
17:00 Αυστραλία – Δανία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah) – ΑΝΤ1+
17:00 Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα) – ΑΝΤ1
21:00 Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα) – ΑΝΤ1
21:00 Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1+

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου
17:00 Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
17:00 Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan) – ΑΝΤ1
21:00 Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) – ΑΝΤ1
21:00 Κόστα Ρίκα – Γερμανία (5ος όμιλος, (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor) – ΑΝΤ1+

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου
17:00 Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah) – ΑΝΤ1
17:00 Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
21:00 Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
21:00 Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1

Φάση των «16»
Σάββατο 3 Δεκεμβρίου
17:00 Νικητής 1ου ομίλου – 2ος του 2ου ομίλου (1), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) -ΑΝΤ1+
21:00 Νικητής 3ου ομίλου – 2ος του 4ου ομίλου (3) (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan) – ΑΝΤ1

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου
17:00 Νικητής 4ου ομίλου – 2ος του 3ου ομίλου (4), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
21:00 Νικητής 2ου ομίλου – 2ος του 1ου ομίλου (2), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor) – ΑΝΤ1

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου
17:00 Νικητής 5ου ομίλου – 2ος του 6ου ομίλου (5) (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah) – ΑΝΤ1+
21:00 Νικητής 7ου ομίλου – 2ος του 8ου ομίλου (7), (974 Stadium, Ντόχα) – ΑΝΤ1

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου
17:00 Νικητής 6ου ομίλου – 2ος του 5ου ομίλου (6), (Στάδιο Education City, Ντόχα) – ΑΝΤ1+
21:00 Νικητής 8ου ομίλου – 2ος του 7ου ομίλου (8), (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1

Προημιτελικά
Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου
17:00 Νικητής 1 – Νικητής 3 (Α), (Στάδιο Education City, Ντόχα) – ΑΝΤ1
21:00 Νικητής 5 – Νικητής 7 (Β), (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου
17:00 Νικητής 2 – Νικητής 4 (Γ), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα) – ΑΝΤ1
21:00 Νικητής 6 – Νικητής 8 (Δ), (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1

Ημιτελικά
Τρίτη 13 Δεκεμβρίου
21:00 Νικητής Α – Νικητής Β (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου
21:00 Νικητής Γ – Νικητής Δ (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor) – ΑΝΤ1

Τελικοί
Σάββατο 17 Δεκεμβρίου
17:00 Μικρός Τελικός – (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) – ΑΝΤ1

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου
17:00 Μεγάλος Τελικός – (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1

Ακολουθήστε το zinapost.gr στο Google News και δείτε πρώτοι όλες τις ειδήσεις για Lifestyle, Showbiz, Gossip News και αποκλειστικά βιντεο.

Newsroom

Latest

zinapost.gr