search-button
cross-out

Yπέροχος Στέφανος Τσιτσιπάς: Δεν είναι όνειρο! Ένας Έλληνας στον τελικό του Roland Garros

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Έλληνας τενίστας νίκησε 3-2 σετ (3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 3-6) τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ σε μια συγκλονιστική μονομαχία και προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros.

Μαγικός! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο κρισιμότερο ματς της καριέρας του (μέχρι το επόμενο την Κυριακή) έδειξε ότι δίκαια βρίσκεται στην ελίτ του παγκόσμιου τένις!

Ο Έλληνας τενίστας έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος από τη χώρα μας που θα δώσει το παρών σε έναν τελικό Grand Slam και με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται έχει κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται τον πρώτο τίτλο του σε major τουρνουά. Κάτι που αποτελεί τον μεγάλο στόχο του…

Ο Στέφανος ξεκίνησε εντυπωσιακά και πήρε τα δύο πρώτα σετ, ωστόσο ο Ζβέρεφ έδειξε με τη σειρά του ότι είναι κι αυτός ένας σπουδαίος αθλητής κι ισοφάρισε σε 2-2. Ως εκ τούτου τα πάντα κρίθηκε στο πέμπτο σετ εκεί όπου ο συγκλονιστικός Τσιτσιπάς λύγισε τον αντίπαλο του, έπειτα από μια συγκλονιστική μάχη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Τσιτσιπάς μπήκε με μεγάλη προσήλωση στο παιχνίδι και κατάφερε από νωρίς, μόλις στο δεύτερο game, να βρει break, κάτι που έμελλε να αποδειχθεί και καθοριστικό για την εξέλιξη του σετ. Ο Στέφανος έδειξε απόλυτα συγκεντρωμένος και παρά την πίεση που άσκησε ο αντίπαλος του στο σερβίς, κατάφερε να κάνει ένα πιο μεστό παιχνίδι. Στο πρώτο κομμάτι έκανε λιγότερα λάθη, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά με 4-1 και τελικά να πάρει το σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ, ο Ζβέρεφ συνέχισε να πιέζει στο σερβίς, πήρε ρίσκο στο πρώτο και παρά την αντίσταση του Έλληνα τενίστα προηγήθηκε με 3-0. Επίσης, βρήκε νωρίς break, όπως είχε συμβεί και με τον Στέφανο στο πρώτο σετ. Ο Έλληνας πρωταθλητής, όμως, δεν εγκατέλειψε τη μάχη κι όχι μόνο επέστρεψε στη διεκδίκηση του σετ, αλλά γύρισε τα πάντα τούμπα για να κάνει το 2-0 στα σετ! Συγκεκριμένα, κέρδισε έξι συνεχόμενα game και μετέτρεψε το 0-3 σε 6-3!

Με το 1-0 στο τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς έφτασε στα εφτά συνεχόμενα κερδισμένα game, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Ζβέρεφ έβγαλε αντίδραση. Ο Γερμανός πήρε τρία σερί game και προηγήθηκε με 3-1, ενώ από εκεί και πέρα πάρα τη μεγάλη προσπάθεια του Τσιτσιπά κράτησε το σερβίς του και πήρε το σετ για να μειώσει σε 2-1. Ο Έλληνας πρωταθλητής, βέβαια, είχε την ευκαιρία του στο έκτο game, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το break point.

Ο Ζβέρεφ κατάφερε να αποκτήσει το μομέντουμ του αγώνα και με τα καίρια χτυπήματα του προκάλεσε εκνευρισμό στον αντίπαλο του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με 2-0 στο τέταρτο σετ, ενώ γενικότερα ο Γερμανός ήταν απολαυστικός στο σερβίς του. Σταδιακά ο Τσιτσιπάς ανέκτησε την ψυχραιμία του και το καλό παιχνίδι του, αλλά το break που δέχθηκε νωρίς στο σετ έκρινε τελικά τον νικητή. Το Νο6 του κόσμου πήρε το σετ με 6-4 και τα πάντα κρίθηκαν στο πέμπτο και τελευταίο σετ.

Στο ξεκίνημα του, ο Στέφανος «έσβησε» τρία break point και με πέντε σερί πόντους κράτησε το σερβίς του για το 1-0 και απέκτησε ψυχολογία για τη συνέχεια. Με τα πάντα να κρίνονται στη λεπτομέρεια, βρήκε και το break που αναζητούσαν κι οι δύο, ενώ στη συνέχεια υπερασπίστηκε το σερβίς του για να βρεθεί δύο game (4-1) μακριά από τον τελικό! Στο 5-2 ο Ζβέρεφ «έσβησε» τέσσερα match point, για να καταφέρει να μείνει ζωντανός έπειτα από ένα game που κράτησε σχεδόν δέκα λεπτά! Στο επόμενο game, όμως, ο Τσιτσιπάς σέρβιρε και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήρε την ιστορική πρόκριση.

Πηγή: newsbomb.gr

Ακολουθήστε το zinapost.gr στο Google News και δείτε πρώτοι όλες τις ειδήσεις για Lifestyle, Showbiz, Gossip News και αποκλειστικά βιντεο.